Dünya üzerinde bir çok canlı yaşamaktadır bu canlılardan bazılarının nesli binlerce yıl önce tükenmiş olacaktır. Bu canlılara gelin hep birlikte bakalım.

1. Ağaç Kangurusu

Ağaç Kangurusu

Büyük Ayaklıgiller ailesinde bulunur. Bu aile; valabileri, kanguruları, ağaç kangurularını ve pademelonları da kapsar. Genellikle Yeni Gine ve Kuzey Queensland bölgesinde bulunan yüksek dağlarda yaşarlardı. 1 metre 20 santim uzunluğunda olan bu hayvanın boyunun yarısı kuyruklarından oluşmaktadır. Arka ayakları dört parmaklıdır.

2. Moa

Moa

Dünyanın en büyük kuşudur. 700 sene kadar önce türleri yok olmuştur. Yeni Zelanda'da, yaklaşık 7 milyon sene yaşamışlardır. Derileri kırmızı renkli, bazı türlerinin boyları ise 3 metreden daha fazlaydı. 250 kiloyu aşıyorlardı, fakat uçamıyorlardı. Otçul beslenme biçimine sahiplerdi.

3. Kılıç Dişli Kaplan (Smilodon)

Kılıç Dişli Kaplan (Smilodon)

Kuzey Amerika'da 2 milyon yıl kadar yaşamıştır. Kılıç dişli kedilerden biridir. Etçil bir avcı olan kılıç dişli kaplan, kiloları 350 kilograma kadar çıkabilen,boyları 3 metreyi aşan bir kaplan türüdür. Ön ayakları çok kalın, göğsü çok geniş bir yapıya sahiptir

4. Titanoboa

Titanoboa

Dünyanın en büyük yılan türüdür. 13 metre boylarında, 1.140 kiloya sahiptir. 58-60 milyon yıl önce amazon yağmur ormanlarında yaşamıştır. Güney Amerika'da keşfedilmiştir. Zehirli bir yılan değildir. Avını 281 kilogramlık bir basınçla sıkarak öldürür.

5. Megalodon

Megalodon

Okyanusun en yırtıcı ve en büyük et obur canlısı olarak kabul edilir.. 30-50 metre boylarında bulunur, büyük beyaz köpek balıklarının atasıdır. Büyüklüğüne rağmen çok hızlı yüzdüğü düşünülmektedir. Atlas Okyanusunda ve Büyük Okyanusta yaşamıştır.Genelde avına burun kısmından saldırır. Kıkırdak yapılı iskelete sahip olan bu büyük etobur köpek balığının ağırlığı 40 tona varmaktadır. 2,5 milyon yıl yaşamışlardır. Soğuk iklimde yaşayamıyorlardı. Balinalarla besleniyorlardı.Balinalar ılık iklimden soğuk iklime göç edince, Megalodonlar yiyecek bulamadı ve soyları tükendi. Çeneleri çok güçlü olan bu türün diş ölçüleri 18 santimetreydi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları