Korkmak, herhangi bir durum karşısında verilen tepki şeklinde ifade edilebilir. Doğuştan edinilen bu durum zaman içerisinde belli alanlara yoğunlaşır, artar ya da azalma eğilimi gösterip yok olur. Tüm insanlar belli durumlarda doğal olarak korkma tepkisi gösterebilir. Çocuklar, yetişkinlere oranla fiziksel ve ruhsal olarak daha zayıf, dayanıksız bir yapıya sahiptirler.

1. Korkuların Üzerine Gitmek

Korkuların Üzerine Gitmek

Korku hali belirli durumlarda artış gösterirken bazı durumlarda düşüş gösterip tamamen ortadan kalkabilir. Korkuların zihinde bastırılması, yok sayılması kurtulmak bir yana bu durumu daha da arttırılacaktır. Asıl yapılması gereken; tedirgin olunan durumun üzerine gidilmesi, bu hali basite indirgeyerek önemsiz olduğunun düşünülmesidir.

2. Korkuyu Aşamalı Olarak Yenmek

Korkuyu Aşamalı Olarak Yenmek

Dayanılamayan bir durumun yavaş yavaş aşılması şeklinde gerçekleşir. Örnek verilecek olursa,Uçağa binmekten korkan bir çocuğa öncelikle şirin, güzel uçak oyuncakları göstermek sonrasında bu oyuncaklarla oynamasını sağlamak çocuğun uçağa karşı ön yargılarını kıracaktır. Aynı çocuğu uçak simülasyonuna bindirmek ve son olarak gerçek bir uçağa bindirmek aşamalı bir şekilde korkuyu yenmeyi sağlayacaktır.

3. Korkulan Durumu Sevilen Duruma Çevirmek

Korkulan Durumu Sevilen Duruma Çevirmek

Bir çocuğun en büyük korkularının gerçek sebebi küçük önemsiz bir neden teşkil edebilir.Aşı olmaktan korkan bir çocuk, bunun nedeni olarak arkadaşının aşı olduktan sonra ağlamasını gösterebilir. Ancak aşı olmanın acı hissi yanında hemşirelerin ilgili davranışları ve çocuğu cesaretlendiren konuşmaları bu durumu sevilir hale getirebilir.

4. Çocuğu Desteklemek

Çocuğu Desteklemek

Aile olarak çocuğun arkasında durmak korkuyu yenme konusunda önem arz eder. Eğer destek olunmazsa çocuk korkusunu içine atacak olur ve ileri yaşlarda büyük sıkıntılar baş gösterebilir.

5. Kendine İnanmak

Kendine İnanmak

Her çocuk korkularını yenme potansiyeline sahiptir. Kendini önemseyen, fikirlerini olgunlaştıran çocuk korkuyu da aklından söküp atacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları