Türk insanı için vazgeçilmez içeceklerden birisi olan çay, günlük hayatın her dakikasında tüketilebiliyor. Hayatımızın her dakikasında bizlere eşlik eden bu içeceğin birçok bilinmeyen faydası bulunuyor. Çayı tüketerek istemeden bu faydalara sahip oluyoruz. Sizler için çayın bilinmeyen en önemli 5 faydasını listeledik.

1. Çay İle Saçınızı Canlı ve Parlak Tutun

Çay İle Saçınızı Canlı ve Parlak Tutun

Çayın hiç bilinmeyen faydalarından birisi, saçlara canlılık ve parlaklık katmasıdır. Duş sırasında kafanızı şampuanladıktan sonra durulamayı çay ile yapabilirsiniz. İlk uygulamada bile saçınızdaki canlılığı fark edebilirsiniz.

2. Yağlı Ciltlerden Kurtulun

Yağlı Ciltlerden Kurtulun

Yağlı cilde sahip olan kişiler vücudunu çay ile ovalayarak, yağ oranını aşağılara çekebilir. Duştan önce çay ile vücudu iyice ovalayarak yağları düzenleyebilirsiniz. Ayrıca soğutarak kullanacağınız yeşil çay, tonik olarak kullanılabilir.

3. Buzdolabı Kokularına Son Verin

Buzdolabı Kokularına Son Verin

İçtikten sonra demlikte kalan çayları çöpe dökmenize gerek yoktur. Kalan çayları bir demlik içerisinde buzdolabına bırakarak tüm kokulara son verebilirsiniz.Böylece hem buzdolabı kokularına son vermiş olursunuz hem de çayı her anlamda kullanmış olursunuz.

4. Boğaz Ağrılarına Karşı Çay

Boğaz Ağrılarına Karşı Çay

Özellikle kış vakitlerinde sık sıkboğaz ağrısı çekiyorsanız, çay ile gargara yapabilirsiniz. Günde en az üç kere soğuttuğunuz çayı gargara yapabilirsiniz.Bu uygulamayı belirli bir süre tekrar ettiğiniz zaman boğaz ağrılarının belirli bir oranda azaldığını görebilirsiniz.

5. Çay İle Kansere Karşı Önlem Alın

Çay İle Kansere Karşı Önlem Alın

Birçok kişi tarafından bilinmese bile çay ile kansere karşı önemli bir alternatif çözüm getirebilirsiniz. Çayın içerisindeki polifenol ve antioksidanlar birçok kanser türüne karşı önemli bir role sahiptir. Mesane, prostat, akciğer ve rahim kanserlerine karşı belirli bir oranda çay tüketebilirsiniz. Çayın içerisindeki kafein oranı çok yüksek olmadığı için herhangi bir zarar görmeniz mümkün değildir. Elbette gün içerisindeki tüketimi çok fazla tutmamak gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları