7 ölümcül günah bir Katolik inancıdır. Katolik kilisesi 7 günahı büyük günah olarak kabul etmiştir. Başta sayısı fazla olan ölümcül günahlar Aziz Büyük Gregory tarafından 6. yüzyılda tam olarak belirlenmiştir. Günümüzde Roma Katolik Kilisesi bu inancı kabul etmektedir.

1. Açgözlülük

Açgözlülük

Kilise her şeyin Tanrının olduğunu kabul eder. İnanışa göre insanların hiç bir şeyi yoktur. Tanrının verdiğinden fazlasını istemek bu inançta büyük bir günahtır.Putperestlikle eşdeğer bir günaha denk geldiği İncil'de de belirtilmiştir.

2. Tembellik

Tembellik

Hristiyanlık inancında Tanrının dünyayı 6 günde yarattığı inancı vardır. Yedinci gün Tanrının dinlendiğine inanılır. Tanrının bile tembellik yapmadığı çalıştığı durumda insanlar için tembel olmanın büyük günah olduğu inanışı hakimdir.

3. Kibir

Kibir

Hristiyanlık inancında yaratılan canlıların arasında en yüce olanın insan olduğuna inanılır.Ancak bu gücün sürekli olarak dillendirilmesi ve kullanılması bu inanç sisteminde büyük günahlardandır. Çünkü inançta tek güçlü Tanrı kabul edilmektedir.

4. Şehvet

Şehvet

Evlilik dışı cinsel ilişki ve sürekli cinsellik yaşama arzuları inançta yasak ve günahtır.Ruhu kirlettiği kabul edilir. Tanrının şehvet duyguları yoktur bu yüzden insanda bu duygulardan uzak durmalı inancı hakimdir.

5. Oburluk

Oburluk

Açgözlülüğe benzeyen ancak fiziksel doyumsuzluk halidir. Sürekli yeme isteği, sadece kendini doyurma arzusu Tanrı tarafından hoş görülmeyen bir durumdur. Katolikler oburluğu büyük günah kabul ederler. İnanışta oruç tutma önemli yere sahiptir.Oburluktan uzak durmak için oruç tutulması gerektiği kiliselerden cemaatlerine aktarılır.

6. Kıskançlık

Kıskançlık

Hristiyan inancında sadece bir durumda Tanrı kıskançtır. Bu kıskançlığı sadece sahte tanrılara karşıdır. İnanç kıskançlığı kesin olarak yasaklamıştır.

7. Öfke

Öfke

Hristiyanlıkta öfke günahtır. Çünkü öfkelenen birinin küfre düşmesi kaçınılmazdır. Katoliklerde öfkeyi büyük günah listelerine eklemişlerdir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları